Zapalenie oskrzeli? Męczący kaszel? – Bronchipret®

Często zadawane pytania na temat Bronchipret®

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Główne objawy ostrego zapalenia oskrzeli to:

 • dokuczliwy kaszel z wykrztuszaniem wydzieliny
 • złe samopoczucie
 • czasami możliwa gorączka

Błona śluzowa oskrzeli ulega obrzękowi, oddychanie jest znacznie trudniejsze. Zapalenie oskrzeli jest często powodowane przez wirusy. W chorych drogach oddechowych może wdać się zakażenie bakteryjne – mówimy wówczas o nadkażeniu bakteryjnym. W rzadkich przypadkach może ono prowadzić do zapalenia płuc.

Kiedy muszę udać się do lekarza?

Jeżeli objawy takie jak kaszel lub chrypka:

 • nie ustępują po siedmiu dniach
 • pojawia się gorączka
 • pojawiają się duszności u pacjenta

Jednym z najważniejszych działań wspomagających w leczeniu kaszlu lub zapalenia oskrzeli jest umożliwienie wydalenia nadmiernej ilości wydzieliny z dróg oddechowych. W trakcie zapalenia oskrzeli może ona stać się tak gęsta, że nawet silny kaszel nie spowoduje jej odkrztuszenia. Kaszel staje się szczególnie uciążliwy w nocy i często nie pozwala zasnąć. Jednak to niejedyna niedogodność: jeżeli w chwili pojawienia się pierwszych objawów zapalenia oskrzeli nie rozpoczniemy leczenia, choroba może ulec pogłębieniu przez nadkażenie bakteriami i przekształcić się w przewlekłe zapalenie oskrzeli lub nawet przejść w zapalenie płuc.

W jaki sposób leczy się zapalenie oskrzeli?

Do najważniejszych środków, które można podjąć na własną rękę, należą:

 • odpoczynek fizyczny
 • duża ilość snu
 • duża ilość płynów

Leżenie w łóżku nie jest konieczne (i nie jest zalecane), jednak ciało potrzebuje teraz energii do walki z infekcją.
W przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli zabronione jest palenie tytoniu, gdyż powoduje to dodatkowe uszkodzenie i podrażnienie błon śluzowych. Możemy również łagodzić objawy prostymi, domowymi sposobami. Należą do nich herbatka z kwiatu lipy i czarnego bzu lub olejki eteryczne do nacierania (nie stosować u małych dzieci).
Leki rozrzedzające wydzielinę, np. ekstrakt tymianku w połączeniu z ekstraktem bluszczu i pierwiosnka, powodują odrywanie się gęstej wydzieliny, co umożliwia jej odkrztuszenie. Leki przeciwgorączkowe należy stosować tylko wtedy, gdy gorączka przekroczy 39 °C. Leczenie antybiotykami jest celowe jedynie w przypadku bakteryjnego zapalenia oskrzeli lub jeżeli w przebiegu choroby dołączy się stan zapalny wywołany przez bakterie. Musi to jednak zostać ocenione przez lekarza.

Czy można przyjmować Bronchipret® razem z antybiotykiem?

Bronchipret® stosuje się w przypadku kaszlu i zalegania wydzieliny w drogach oddechowych, spowodowanych infekcją dróg oddechowych.
Z reguły taka infekcja jest wywoływana przez wirusy. W przypadku infekcji wirusowych antybiotyki nie są skuteczne. Czasami jednak bakterie wykorzystują uszkodzenia śluzówki spowodowane przez wirusy i wywołują powikłania choroby. W takich przypadkach może się okazać konieczne przyjmowanie antybiotyku. Decyzję o przyjmowaniu antybiotyku musi podjąć lekarz. Zarówno w przypadku infekcji wirusowych, jak i bakteryjnych Bronchipret® pomaga rozrzedzić i odkrztusić zalegającą wydzielinę. Bronchipret®:

 • Hamuje proces zapalny1
 • Ułatwia odkrztuszanie1
 • Redukuje napady kaszul2,3

Obydwa leki - antybiotyk i Bronchipret® - spełniają różne zadania, a zatem uzupełniają się wzajemnie. Obydwa preparaty można przyjmować razem aż do wyleczenia infekcji.

Czy można przyjmować Bronchipret® przez dłuższy czas?

Czas terapii jest zależny od przebiegu choroby. Na chwilę obecną brak jest informacji sugerujących, że długotrwałe przyjmowanie leku Bronchipret® może być powiązane z ryzykiem oraz skutkami ubocznymi, które nie byłyby opisane w ulotce informacyjnej.
Przyjmowanie leków przez dłuższy czas wymaga jednak nadzoru lekarza. Pomimo dobrej tolerancji leku Bronchipret® zalecamy regularne konsultowanie prowadzonej terapii z lekarzem.
W niektórych przypadkach choroby mogą prowadzić do powikłań. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie lub okresowo nawracają, należy skontaktować się z lekarzem w celu wyjaśnienia przyczyny.

Dlaczego pacjenci z alergią na brzozę i/lub bylicę pospolitą i/lub seler nie powinni stosować leku Bronchipret®?

Pacjenci z alergią na pyłek brzozy / pyłek bylicy pospolitej / seler mogą w wyniku alergii krzyżowej zaobserwować reakcję alergiczną na preparaty tymianku. Osoby z alergią na rośliny z rodziny jasnotowatych mogą mieć również alergię krzyżową na tymianek. Ze względu na teoretyczne ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowej pacjenci z reakcją alergiczną na inne rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceen) albo brzozę, bylicę pospolitą lub seler nie powinni stosować leku Bronchipret®.

O czym należy pamiętać podczas przyjmowania leku Bronchipret® w czasie ciąży i karmienia?

Stosowanie leku w okresie ciąży / karmienia może zostać zalecone tylko w przypadku wykonania badań udowadniających i dokumentujących, że wszystkie substancje czynne zawarte w preparacie są bezpieczne i nieszkodliwe. W tym celu konieczne byłoby przeprowadzenie badań na pacjentkach w okresie ciąży, co jest jednak niemożliwe ze względów moralno-etycznych.
Ponieważ Bionorica SE jako producent produktów leczniczych wysokiej jakości czuje szczególną odpowiedzialność wobec tej grupy pacjentek oraz z powodu braku wyczerpujących i kompletnych danych dla badań produktu Bronchipret®, nie należy go stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Dotyczy to wszystkich dostępnych w sprzedaży form preparatu Bronchipret® i nie oznacza, że produkt leczniczy stwarza specjalne zagrożenie, lecz wiąże się z koniecznością uwzględnienia szczególnego stanu, jakim jest ciąża / okres karmienia piersią.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informację dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.


1 Bronchipret® syrupcontaining thyme and ivy extracts suppresses bronchoalveolar inflammation and goblet cell hyperplasia in experimental bronchoalveolitis. Jan Seibel, Carlo Pergola, Oliver Werz, Kirill Kryshen, Katja Wosikowski, Martin D. Lehner, Jutta Haunschild; Phytomedicine 22 (2015) 1172-1177.
2 Kemmerich B, Eberhardt R, Stammer H.: Efficacy and tolerability of a fluid extract combination of thyme herb and ivy leaves and matched placebo in adults suffering from acute bronchitis with productive cough. A prospective, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Arzneimittelforschung, 2006; 56: 652-660.
3 Marzian O.: Treatment of acute bronchitis in children and adolescents. Noninterventional postmarketing surveillance study confirms the benefit and safety of a syrup made of extracts from thyme and ivy leaves. MMW Fortschr Med, 2006; 149: 69-74.