Zatkany nos? Zatokowy ból głowy? – Sinupret® extract

Często zadawane pytania dotyczące leku Sinupret®

Po czym rozpoznam zapalenie zatok przynosowych?

W przebiegu zapalenia zatok dochodzi do obrzęku błony śluzowej zatok przynosowych oraz zwiększonej produkcji wydzieliny z nosa. Obrzęk hamuje spływanie wydzieliny z zatok. W następstwie tego pojawiają się następujące objawy:

  • bóle głowy, które nasilają się przy pochylaniu głowy do przodu
  • ból znacznego obszaru części twarzowej czaszki
  • „zatkany“ nos
  • obecność gęstej, czasami ropnej wydzieliny
  • problemy z oddychaniem
  • złe samopoczucie
  • często gorączka
  • zaburzenia węchu

Objawy zapalenia zatok przynosowych znacznie obniżają jakość życia.

Czy może dojść do powikłań w następstwie niewyleczonego zapalenia zatok przynosowych?

Jeżeli ostre zapalenie zatok przynosowych, spowodowane w większości przypadków przez wirusy, nie zostanie skutecznie wyleczone, proste schorzenie może skończyć się powikłaniami. Należą do nich przede wszystkim nadkażenia bakteryjne, które znajdują sobie korzystną pożywkę dla wzrostu w obrzękniętej śluzówce oraz w zalegającej w nosie wydzielinie. Zapalenie wirusowe zmienia się wówczas w infekcję bakteryjną, czasami połączoną z wysoką gorączką.
Możliwym dalszym, choć raczej rzadkim powikłaniem jest rozprzestrzenienie się zapalenia na otaczające tkanki i narządy, znajdujące się w pobliżu zatok przynosowych, jak np. oko czy powieka.

Przeniesieniu zapalenia można zapobiec poprzez szybkie rozpoczęcie właściwej kuracji. Kolejna rada: w przypadku nadmiernego nasilenia się dolegliwości lub znacznego pogorszenia się stanu należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

W jaki sposób należy przyjmować lek Sinupret®?

Lek Sinupret® najlepiej przyjmować 3 razy dziennie: rano, w południe i wieczorem. Tabletki drażowane są łatwe do połknięcia, jeżeli popijemy je łykiem wody. Można je przyjmować niezależnie od posiłków. Należy przestrzegać zasad dawkowania tabletek drażowanych Sinupret® oraz kropli dla dzieci Sinupret® w zależności od wieku. Poza tym dla dzieci od dwóch lat opracowaliśmy specjalny sok Sinupret® o bardzo przyjemnym smaku, a przy tym bezpieczny dla zębów.

Jak długo należy przyjmować lek Sinupret®?

W przypadku ostrego zapalenia zatok przynosowych przyjmowanie leku należy kontynuować jeszcze przez kilka dni po ustąpieniu dolegliwości w celu ustabilizowania funkcji śluzówki oraz uniknięcia nawrotów. W uzasadnionych przypadkach lek Sinupret® można przyjmować ze względu na jego wysoką tolerancję również przez dłuższy czas. Jeżeli dolegliwości utrzymują się dłużej niż 7-14 dni, pogarszają się lub okresowo nawracają, wymagana jest konsultacja lekarska.

O czym należy pamiętać, przyjmując lek Sinupret® w czasie ciąży i karmienia?

Brak jest dowodów na szkodliwy wpływ leku Sinupret® w okresie ciąży i karmienia. Kobiety w ciąży i karmiące powinny w przypadku jakiejkolwiek choroby zgłosić się do lekarza. Ze względów bezpieczeństwa należy unikać podawania Sinupret® extract w okresie ciąży i karmienia,. Jeżeli po dokładnym rozważeniu medycznych korzyści i ryzyka zostanie zalecone stosowanie leku Sinupret® w okresie ciąży, zalecamy tabletki drażowane Sinupret®, których stężenia zgodnie z przeprowadzonymi badaniami są bezpieczne.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Infekcje dróg oddechowych należy zawsze traktować poważnie. Dotyczy to zwłaszcza infekcji u niemowląt, małych dzieci lub ludzi starszych. Dorośli z reguły szybko radzą sobie z katarem. Niewyleczona infekcja może jednak skończyć się powikłaniami. Jeżeli objawy w przypadku kataru lub zwykłego przeziębienia nie ustąpią w ciągu dziewięciu dni, a w przypadku zapalenia zatok przynosowych po dwóch tygodniach, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Niepokojącymi objawami powinny być: silny ból, wysoka gorączka oraz utrzymywanie się bądź pogłębianie dolegliwości.

Jaką formę leku Sinupret® powinienem wybrać, jeżeli mam nietolerancję laktozy?

W przypadku nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) zalecamy stosowanie

  • Sinupret® extract
  • kropli Sinupret®

Te formy leku nie zawierają laktozy.

O czym powinienem pamiętać podczas przyjmowania leku Sinupret®, jeżeli mam już infekcję bakteryjną i lekarz przepisał mi antybiotyk?

Pozytywne właściwości substancji roślinnych wspomagają działanie antybiotyku.  Wydzielina ulega rozrzedzeniu, ustępuje obrzęk śluzówki, a zatoki przynosowe są lepiej napowietrzone. Wspomaga to proces zdrowienia.

Gdzie mogę nabyć lek Sinupret®?

Sinupret® można zakupić wyłącznie w aptece.

Mają Państwo inne pytania związane z lekiem Sinupret®? Nasz zespół z przyjemnością na nie odpowie!