Historia firmy
Założenie i początki działalności
1933 – 1970
W 1933 roku Josef Popp, dziadek obecnego właściciela Firmy, prof. dr. Michaela A. Poppa, założył firmę Bionorica. Sprzedawał on pierwsze naturalne środki lecznicze oraz niemal 400 różnych gatunków herbaty. Kierował Firmą przez dwanaście lat do momentu przejęcia zarządzania przedsiębiorstwem w roku 1945 przez jego córkę, Ernę Popp - farmaceutkę. Wraz ze swoim bratem, Hansem-Oskarem Poppem, lekarzem medycyny naturalnej, stworzyli podwaliny Firmy w obecnym kształcie. W roku 1961 Bionorica posiadała już maszynę napełniającą, etykietującą i pierwszego pracownika biurowego.
Postęp i badania
1970 – 1980
Lata 70-te i 80-te to okres ciągłego wzrostu Firmy. Bionorica założyła terenową poradnię naukową, oferującą indywidualne porady dla lekarzy prowadzących własne praktyki i gabinety lekarskie. Również badania prowadzone przez Firmę zyskiwały coraz większe znaczenie. Jako jedno z pierwszych przedsiębiorstw farmaceutycznych Bionorica rozpoczęła testowanie leków roślinnych w kontrolowanych badaniach z podwójnie ślepą próbą.
1980 – 1990
W roku 1988 prof. dr Michael A. Popp, wnuk założyciela Firmy, przejął zarządzanie produkcją w Bionorice (firma Plantamed Arzneimittel). Jednocześnie jej siedziba została przeniesiona z Norymbergi do Neumarktu w Górnym Palatynacie (Oberpfalz). W roku 1989 prof. Popp objął również prowadzenie Firmy Bionorica GmbH. 29-letni letni wówczas farmaceuta konsekwentnie kontynuował obraną drogę rodzinnego przedsiębiorstwa i rozpoczął intensywne badania w dziedzinach uprawy, analityki, farmakologii, toksykologii i badań klinicznych. Bionorica wyznacza standardy na polu fitomedycyny.
Międzynarodowy rozwój i ekspansja
1990 – 2000
Dzięki aktywnej współpracy z krajowymi oraz międzynarodowymi dystrybutorami Bionorica wchodzi na rynki zagraniczne. Utworzono dwie spółki córki na Węgrzech: Herbextract i Mediplant. Miały tam być uprawiane rośliny, z których tworzono produkty Bionorica. Na Majorce powstała Bionorica extracts S.L., która stała się miejscem uprawy roślin leczniczych i produkcji specjalnych ekstraktów. Rok 1996 był rokiem szczególnym, jeżeli chodzi o badania Firmy Bionorica: naukowcy odkryli nieznaną dotychczas, ale bardzo istotną rolę liści szczawiu w działaniu przeciwzapalnym produktu Sinupret®. Udowodniono również przeciwwirusowe działanie pierwiosnka i werbeny. W tym samym roku Bionorica rozpoczęła własną uprawę tymianku na Majorce, aby otrzymywać optymalne surowce do produkcji leku Bronchipret®. Przedsiębiorstwo standaryzuje wszystkie swoje procesy produkcji na całym świecie. W tym samym roku w Moskwie (Rosja) otworzono przedstawicielstwo przedsiębiorstwa, kolejne powstały w Mińsku (Białoruś) i w Ałmatach (Kazachstan).
Rozwój i wzrost
2000 – 2010
Obok leków stosowanych na choroby dróg oddechowych do najważniejszych produktów przedsiębiorstwa należą preparaty ginekologiczne. Dzięki intensywnym pracom badawczym nad niepokalankiem mnisim udało się Bionorice zidentyfikować substancję czynną, która obniża poziom prolaktyny u kobiet i w ten sposób przeciwdziała zakłóceniom cyklu miesięcznego i bólom piersi.
W roku 2001 Bionorica została przekształcona w spółkę akcyjną. Formułę sukcesu przedsiębiorstwa, czyli połączenie phyto (z greckiego "roślina", chodzi tu o rozszyfrowanie mechanizmów działania roślin leczniczych) i engineering (użycie nowoczesnych technik i metod naukowych) ukazano poprzez rozszerzenie nazwy firmy: BIONORICA AG – The phytoneering company.
Po roku 2000 nastąpił dalszy rozwój firmy: w Kijowie (Ukraina) zostało otwarte kolejne przedstawicielstwo, sfinalizowano również zakup spółki Delta-9-Pharma Sp. z o.o. W roku 2002 nowo nabyta spółka wprowadziła na rynek najbardziej znaczącą w farmakologii substancję czynną z konopi jako lek recepturowy. We wrześniu 2003 roku Bionorica AG obchodziła swój 70. jubileusz, przedsiębiorstwo odwiedził wówczas także urzędujący premier rządu Bawarii - dr Edmund Stoiber.
W roku 2005 w Innsbrucku (Austria) została utworzona Bionorica Research AG. Instytucja ta zajmuje się badaniem i rozwojem leków roślinnych i skupia uwagę m.in. na najważniejszych zagadnieniach w dziedzinie dróg oddechowych oraz bólu przewlekłego. W Austrii była to pierwsza tego typu prywatna instytucja. W roku 2007 prof. Popp założył fundację „Phytokids” (obecnie Natureheart Foundation for Kids). Celem działania fundacji jest udzielanie wsparcia i pomocy dzieciom i młodzieży na całym świecie w placówkach pomocy społecznej i medycznej, takich jak domy dziecka. Pierwsze projekty w Europie Wschodniej zrealizowano już w pierwszym roku działalności fundacji.
Również w roku 2007 została utworzona Bionorica Ethics GmbH przekształcona z Delta-9-Pharma GmbH. Bionorica Ethics GmbH zajmuje się wyszukiwaniem nowych medykamentów i substancji czynnych w dziedzinie onkologii oraz terapii bólu.
W lipcu 2007 r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowego budynku firmy w Neumarkt. Został on stworzony w pełnej harmonii ze środowiskiem naturalnym: kombinacja innowacyjnych technik energetycznych (nowoczesne urządzenia fotowoltaiczne, elektrociepłownie, ogrzewanie odnawialnymi surowcami) i inteligentnych materiałów (np. specjalne dwuskładnikowe dywany) stała się konstrukcyjnym kamieniem milowym w zakresie efektywności ekologicznej, ochrony środowiska i zdrowia pracowników. Nowa centrala przedsiębiorstwa jest jednym z niewielu ekologicznych budynków administracyjnych w Europie i stanowi dowód wdrażania w życie filozofii firmy. W roku 2008 Bionorica AG obchodziła swój 75. jubileusz.
Międzynarodowy wzrost i strategia marki parasolowej
2010 do 2015
W roku 2010 Bionorica AG została przekształcona w Europejską Spółkę Akcyjną o nazwie Bionorica SE. W tym samym roku powstał nowy projekt opakowań leków roślinnych produkowanych przez Firmę, będący wynikiem wieloletniej pracy. Utworzono również nowe logo przedsiębiorstwa - zielony liść wpisany w koło koloru niebieskiego. Rok później Firma Bionorica SE przekroczyła granicę 1000 pracowników.
W listopadzie 2012 został otwarty Instytut Badawczy ADSI (Austrian Drug Screening Institute) w Innsbrucku (Austria). Instytut badawczy Uniwersytetu im. Leopolda Franciszka w Innsbrucku zajmuje się wyłącznie systematycznym poszukiwaniem nowych substancji czynnych oraz opracowywaniem nowych metod. Bionorica jest wyłącznym partnerem na polu badań substancji roślinnych. Wspólnym celem jest kompleksowe scharakteryzowanie leczniczych ekstraktów z roślin, zarówno pod względem farmakologicznym, jak i analitycznym. W 2013 roku Bionorica obchodziła 80-lecie istnienia. W ramach obchodów firma zorganizowała 27 lutego w Berlinie międzynarodowe sympozjum zatytułowane „Fitoinżynieria: krok naprzód w myśleniu i badaniach“, w którym wzięło udział 250 czołowych naukowców z ponad 20 krajów, a także politycy i przedstawiciele różnych stowarzyszeń i biznesu. Global Research Initiative Bionorica powołał w roku 2013 do życia „Inicjatywę Badań Globalnych“ („Global Research Initiative“), europejską nagrodę za badania naukowe o łącznej puli nagród 1 mln euro. W ramach tej inicjatywy 20 naukowców otrzymuje nagrody w wysokości 50 000 euro za swoje prace w dziedzinie badań leków roślinnych.
Trwa również międzynarodowa ekspansja przedsiębiorstwa: firma Bionorica wchodzi na rynek w Chinach, Turcji oraz Meksyku. W Indiach zostaje założona produkcyjna spółka joint-venture. Na Majorce zostaje uroczyście otwarte centrum badań nad substancjami leczniczymi i edukacji pod nazwą „Sa Canova“.
2015 do chwili obecnej
Pod koniec roku 2015 Fundacja Phytokids otrzymuje nową nazwę - Leon Heart Foundation. Lew jest symbolem ochrony najmłodszych, a jednocześnie samej fundacji: „Dzieci walczą jak lwy o swoje zdrowie. Jednocześnie my również walczymy jak lwy, aby umożliwić dzieciom lepsze życie“, wyjaśnia prof. Popp, również urodzony jako zodiakalny Lew.
Bionorica buduje zakład w Rosji
W lipcu 2017 r. Bionorica rozpoczęła budowę pierwszej fabryki w Woroneżu w Rosji od uroczystego wbicia łopaty. Budując własną fabrykę w Rosji, Bionorica zmierza między innymi do zwiększenia swoich możliwości produkcyjnych oraz redukcji kosztów transportu.
Trzy miesiące później przyszła kolej na Austrię: przy Uniwersytecie w Innsbrucku powstał Instytut Michaela Poppa zajmujący się badaniami substancji roślinnych. Celem założenia instytutu jest zwiększanie zasobu informacji o leczniczej sile roślin oraz produkowanie skutecznych leków roślinnych bazujących na wynikach najnowszych badań. Dwie profesury fundacyjne na Uniwersytecie Leopolda Franciszka w Innsbrucku zostały sfinansowane przez kraj związkowy Tyrol i fundację Michaela A. Poppa.
W kwietniu 2018 roku zmieniono nazwę fundacji na „Natureheart Foundation for Kids“. Nowa nazwa pokazuje dodatkowy aspekt, na którym skupiają się prace fundacji: przekazanie dzieciom mądrości natury, co pozwoli na budowanie zrozumienia i szacunku dla niej.